Zabawy sensoryczne w ,,Pszczółkach"- 2018-12-13

Zabawy sensoryczne w ,,Pszczółkach"- 2018-12-13

Drodzy Rodzice!

Jedną z istotnych kwestii w sferze rozwoju dziecka jest integracja sensoryczna, czyli zdolność naszej pociechy do odczuwania i reagowania na informacje, dostarczane z otoczenia i własnego ciała. U większości maluchów rozwija się w sposób naturalny, a u niektórych mogą pojawić się jej zaburzenia.
Zarówno dla dzieci z zaburzeniami, jak i tymi, gdzie integracja sensoryczna rozwija się w sposób prawidłowy, bardzo istotne sążnego rodzaju zabawy, w domu czy w przedszkolu. Jedną z takich zabaw, bardzo często wykorzystywaną w grupie „Pszczółek” i jednocześnie niezwykle uwielbianą przez nasze pociechy, jest malowanie rączkami, paluszkami czy stopami. Jest to jedna z form aktywności w terapii stymulowania nadwrażliwości, a także rozwijająca dziecięcą wyobraźnię. Dotykanie farb, malowanie paluszkami czy odbijanie rączek i stópek, podobnie jak specjalne pudełka sensoryczne, niezwykle uwrażliwia receptory. Taki sposób tworzenia obrazów podoba się dzieciom bardziej niż sposób tradycyjny.  Z uwagi na słabe napięcie mięśniowe, występujące w tym wieku u niektórych dzieci, wykonywanie prac tą techniką jest łatwiejsze, niż trzymanie kredki czy pędzla i dociskanie ich do kartki.

W tym tygodniu, wykorzystując opisaną zabawę, „Pszczółki” stworzyły zimowe obrazki, przedstawiające bosy spacer po śniegu – po białej, zimowej krainie. Zapraszamy do ich oglądania w holu naszego przedszkola oraz do obejrzenia ZDJĘĆ.

Pozdrawiam, Monika Gawryś